Rozwój płodu tydzień po tygodniu w pierwszym trymestrze

Rozwój płodu tydzień po tygodniu w pierwszym trymestrze

Zmiany zachodzące w ciąży są fascynujące. Można obserwować, jak z tygodnia na tydzień z komórek powstaje mały człowiek, posiadający wszystkie niezbędne narządy do życia. W pierwszym trymestrze zmiany te mają niezwykle szybkie tempo, w kolejnych nieco zwalniają, jednak to wciąż czas, w którym w brzuchu matki dokonują się niesamowite rzeczy.

1. tydzień ciąży – z połączenia komórki jajowej z plemnikiem powstaje zygota, która kieruje się do macicy podążając przez jajowód. Tam, dzieli się na coraz więcej komórek do tego stopnia, że po zaledwie siedmiu dniach jest ich około 100. Skupisko to nazywane jest blastocystą, która zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.

2. tydzień ciąży – Blastocysta składa się z kilkuset komórek, która układają się w tzw. listki zarodkowe. Z każdego z nich powstaną różne narządy – układ nerwowy, mózg i skóra; układ pokarmowy, wątroba, trzustka, tarczyca; szkielet, tkanka łączna, mięśnie. Wnętrze blastocysty wypełnia się płynem owodniowym.

3. tydzień ciąży – Długość zarodka wynosi ponad 1 mm. Przybiera podłużny, ale zwinięty kształt. Cewka nerwowa będąca połączeniem rdzenia kręgowego i mózgu zamyka się.

4. tydzień ciąży – serce zaczyna się formować, powstają komory. Mózg dzieli się na przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Powstają zalążki oczu i uszu.

5. tydzień ciąży – w ciągu jednego tygodnia płód rośnie o nawet 10 mm. Wykształcił się krwiobieg, w którym płynie krew. Pojawiają się zalążki kończyn.

6. tydzień ciąży – rozwijają się palce rąk i stóp. Pojawiają się oskrzela, jelita, trzustka. Na twarzy zauważyć można zaczątki oczu, ust i nosa. Serce dzieli się na komorę prawą i lewą.

7. tydzień ciąży – palce dłoni i stóp są wyraźne i połączone błoną. Powstają zalążki narządów rozrodczych, jednak nie są one jeszcze dostrzegalne podczas badania USG. Tułów i kończyny wydłużają się, szyja zaczyna być bardziej widoczna.

8. tydzień ciąży – płód ma około 3 cm i ważny około 5 g. Większość układów i narządów jest już rozwinięta.

9. tydzień ciąży – pojawiają się zawiązki paznokci, powieki wykształciły się, a oczy przesuwają się z boków twarzy do przodu. Narządy wewnętrzne od tej pory będą tylko rosnąć i dojrzewać, wszystkie już się wykształciły.

10. tydzień ciąży – pojawiają się związki cebulek włosowych, przysadka mózgowa wytwarza hormony, dziecko porusza kończynami, umie ssać kciuk, marszczyć czoło i uśmiechać się. Skóra jest bardzo cienka, prześwitują przez nią naczynia krwionośne.

Back to Top